Blog

2014-06-17 10:31

To urlop udzielany dla tych kobiet, które w czasie trwania zatrudnienia urodziły dziecko. Jest przyznawany w celu odzyskania sił po porodzie oraz opieki nad noworodkiem. Jest to urlop w czasie którego przysługuje pełne wynagrodzenie. Urlop macierzyński przyznawany jest wszystkim pracownicom tak samo i nie zależy od rodzaju umowy o pracę, długości stażu pracy czy wymiaru czasu pracy. Jego czas zależy od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu.  

 

                                                      

Kobieta ma prawo przed przewidzianą datą porodu, wykorzystać co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego. Wtedy urlop po porodzie jest skrócony o  ten czas, który został wykorzystany wcześniej.  

 

Gdy kobieta wykorzysta cały urlop macierzyński, który jej przysługiwał, ma prawo do przedłużenia go. Jest to tak zwany dodatkowy urlop macierzyński, przyznawany jednorazowo, a czas jego trwania wynosi: 

  • do 6 tygodni, jeśli urodziła jedno dziecko 

  • do 8 tygodni, jeżeli urodziła dwoje lub więcej dzieci
     

Ciąża to czas szczególny w życiu każdej kobiety, więc z chwilą rozpoczęcia urlopu stosunek pracy kobiety jest prawnie chroniony. Co to oznacza? To, że podczas trwania urlopu macierzyńskiego pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę.  

 

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca musi przyjąć pracownicę na tą samą posadę, jaką zajmowała przed przebywaniem na zwolnieniu. Jeżeli jest to niemożliwe, na przykład z powodu likwidacji stanowiska, to pracownica powinna otrzymać posadę równorzędną, odpowiadającą jej kwalifikacjom zawodowym, a jeżeli również to jest niewykonalne, to powinna zostać przyjęta na stanowisko niższe. Jednak w każdym przypadku wynagrodzenie pracownicy po powrocie do pracy musi być takie, jakie otrzymałaby, gdyby nie przebywała na urlopie macierzyńskim.  

 

Urlop macierzyński przydzielany jest nie tylko kobietom, które pozostają w stosunku pracy i rodzą dziecko. Są także inne osoby, które mają do niego prawo. W takim przypadku określa się go mianem urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Okres trwania jest taki sam, jak w sytuacji urlopu macierzyńskiego. Osoby korzystające z takiego urlopu również pozostają pod ochroną trwałości stosunku pracy. Kto posiada takie prawo? 

 

  1. ojcowie dzieci 

  1. osoby występujące do sądu o przysposobienie dziecka lub osoby które wzięły dziecko pod opiekę jako rodzina zastępcza 

2014-06-11 16:29

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy, która może zostać udzielona pracownikowi poprzez jego wniosek pisemny. Podczas takiego urlopu obowiązki i prawa pracownika i pracodawcy znajdują się w stanie zawieszenia. Okres urlopu bezpłatnego nie podlega wliczeniu do czasu pracy, a za okres zwolnienia pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.  

 

Cele urlopu mogą być różne np. zwolnienie w celu podjęcia innej pracy, w celu opieki nad dzieckiem lub w celu odpoczynku, gdy pracownik nie ma już prawa do urlopu wypoczynkowego. Bez względu na przyczyny wskazane we wniosku, pracodawca może nie zgodzić się na urlop bezpłatny.  

 

Czas trwania musi zostać określony przez pracownika na wniosku. W przypadku, gdy pracodawca udziela urlopu bezpłatnego, który ma trwać dłużej niż 3 miesiące, to strony mogą przewidzieć możliwość odwołania pracownika z urlopu z istotnych powodów. W sytuacji, gdy nie zostanie to zastrzeżone, dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego bez jego zgody nie ma mocy prawnej.  

Urlop bezpłatny krótszy niż miesiąc nie powoduje ograniczenia uprawnień pracownika w zakresie urlopu wypoczynkowego.  

 

W czasie trwania urlopu bezpłatnego pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika, nie może też zmienić warunków jego pracy oraz płacy. Tylko w przypadku ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracownik będący na urlopie bezpłatnym może zostać zwolniony. 

 

Pracownik, który skorzystał z urlopu bezpłatnego ma prawo wrócić do pracy u swojego pracodawcy, ale jeśli nie zgłosił się do pracy po wykorzystaniu tego urlopu, to pracodawca może go zwolnić.  

 

2014-06-03 16:01

Dla kogo? 

Jest przeznaczony dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo.  

 
Urlop po raz pierwszy? 

Jeśli w danym roku kalendarzowym osoba po raz pierwszy podejmuje pracę, to prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa wraz z upływem każdego miesiąca pracy. Przysługuje jej wtedy 1/12 urlopu rocznego. Każdy kolejny przepracowany miesiąc równa się większej liczbie wolnych dni. Więc pracownik uzyskuje prawo do urlopu cząstkowego z dołu, za każdy miesiąc. 


                          

 
Jaki jest wymiar urlopu? 

  • 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat 

  • 26 dni w przypadku, kiedy pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat 

 
Okres nauki, który wlicza się do stażu pracy: 

  • zasadnicza bądź inna, równorzędna szkoła zawodowa 3 lata 

  • średnia szkoła zawodowa 5 lat 

  • średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych 5 lat 

  • średnia szkoła ogólnokształcąca 4 lata 

  • szkoła policealna 6 lat 

  • szkoła wyższa 8 lat 

Ważne! Sumowanie lat nauki w różnych szkołach nie jest możliwe. 

 
Według jakich zasad udziela się urlopu? 

Według kodeksu pracy, jedna część urlopu powinna wynosić co najmniej 14 dni kalendarzowych. Pracownik określa sam, jak podzielić przysługujący mu czas wolny. Możliwe jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w całości. 

Pracodawca natomiast udziale urlop zgodnie z planem, który sporządził. Powinien rozpatrzeć wnioski pracowników, jak i również konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.  

Ważne! Pracownik nie musi w planie urlopów uwzględniać urlopu udzielanego na żądanie (4 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego). Ma jednak prawo wpisać ten urlop do planu. 

 
No i na koniec- jakie wynagrodzenie przysługuje za urlop? 

Podczas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby normalnie pracował.  

Ekwiwalent pieniężny należy się w sytuacji, kiedy pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w całości, bądź części z przyczyny rozwiązania umowy o pracę. 

Jest przeznaczony dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo.  

 

Czym jest urlop i jakie są jego inne rodzaje?

 

2014-05-28 16:08

Definicja 

Urlop jest czasem wolnym przewidzianym w przepisach prawa, w którym pracownik nie świadczy pracy. Wyróżnia się kilka rodzajów urlopów, od których zależy, czy pracownik w czasie wolnym dostanie wynagrodzenie, czy nie.  

                                       Urlop

Trochę historii... 

Pojęcie urlopu prawdopodobnie wywodzi się z języka niemieckiego od słowa „Urlaub”. Poprzez to określenie średniowieczni rycerze prosili swoich władców o pozwolenie na zaciągnięcie się do bitwy. 

Rodzaje 

Kodeks Pracy przewiduje różnego rodzaju urlopy. Należą do nich: 

  1. Urlop wypoczynkowy 

  • podstawowy 

  • dodatkowy 

  1. Urlop bezpłatny 

  1. Urlop macierzyński 

  1. Urlop wychowawczy 

  1. Urlop okolicznościowy 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o każdym rodzaju urlopu, śledź naszego bloga, a przeczytasz o tym w kolejnych wpisach.    

 

2014-05-21 18:56

Nawiązanie stosunku pracy może nastąpić nie tylko poprzez umowę o pracę, ale również przez: 

  • powołanie. Takie stosunek pracy może zostać zawarty jedynie z wybranymi pracownikami służby państwowej, na przykład w służbie zdrowia, w wojsku. Osoba zatrudniona na podstawie powołania, może zostać w każdym czasie odwołana ze stanowiska, co jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. 

  • Wybór. Dotyczy np. członków zarządu spółdzielni i spółek kapitałowych, w których obsadzanie stanowisk kierowniczych wymaga wyboru, zgodnie z obowiązującymi przepisami bądź statutami. 

  • Mianowanie. W ten sposób stosunek pracy nawiązuje się tylko z określonymi kategoriami pracowników np. z sędziami, prokuratorami, funkcjonariuszami policji, urzędnikami administracji publicznej. 

  • Spółdzielczą umowę o pracę. To umowa między spółdzielnią pracy a jej członkiem.  

2014-05-15 16:22

Według przepisów, pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację pracowniczą, która składa się z trzech części- A,B i C. 

                                                                                akta osobowe pracowników

W części A znajdują się dokumenty dotyczące ubiegania się o zatrudnienie, to jest: 

  • życiorys zawodowy (CV) 

  • wypełniony kwestionariusz osobowy wraz z niezbędną liczba fotografii 

  • świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty, które potwierdzają okresy zatrudnienia 

  • dokumenty, które potwierdzają kwalifikacje potrzebne do wykonywania oferowanej pracy 

  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku  

Część B zawiera dokumenty związane z nawiązaniem stosunku pracy i przebiegiem zatrudnienia. Są to: 

  • umowa o pracę 

  • pisemne potwierdzenie o zapoznaniu się pracownika z treścią regulaminu pracy, informacją dotyczącą warunków zatrudnienia , zasadami dotyczącymi BHP 

  • zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w zakresie BHP 

  • PIT-2 

  • dokumenty dotyczące podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych  

  • dokumentację związana z przyznaniem pracownikowi wyróżnienia albo nagrody oraz wymierzeniem kary porządkowej 

  • orzeczenie lekarskie o przeprowadzonych badaniach okresowych i kontrolnych 

W części C gromadzi się dokumenty dotyczące ustania zatrudnienia, czyli np.: 

  • oświadczenie o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu umowy o pracę 

  • kopię świadectwa pracy wydanego pracownikowi 

  • orzeczenie lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami kontrolnymi i okresowymi po rozwiązaniu stosunku pracy 

2014-05-06 11:08

Definicja 

Bezrobocie jest zjawiskiem polegającym na tym, że część ludzi, która jest zdolna do pracy i która chciałaby ją podjąć, nie znajduje zatrudnienia z różnych powodów. 

bezrobocie

Przyczyny bezrobocia 

  • wysoki koszt dla pracodawcy 

  • miejsce zapotrzebowania na pracę inne, niż miejsce zamieszkania 

  • brak doświadczenia zawodowego pośród absolwentów 

  • niezgodność popytu i podaży na dany rodzaj pracy
     

Skutki bezrobocia 

  • problemy materialne 

  • utracenie statusu społecznego 

  • problemy w rodzinie 

  • obniżenie poczucia własnej wartości 

  • spadek wiary w siebie i samooceny
     

 

Stopa bezrobocia 

stopa bezrobocia

2014-04-30 16:47

Jest to odmiana umowy terminowej, którą zawiera się w celu wykonywania przez pracownika pracy. Praca ta wchodzi w zasięg pewnego i ograniczonego w czasie zadania. Może to być na przykład jakaś budowa, czy też zbiór plonów w gospodarstwie rolnym, czyli prace o charakterze sezonowym lub dorywczym.  

 

Umowa ta może być mylona z umową na czas określony. Jednak istnieje pomiędzy nimi różnica. Chodzi o to, że umowa na czas wykonywania określonej pracy nie wykazuje dnia zakończenia stosunku pracy. Jego ustanie zależne jest od zakończenia określonej pracy.  

 

Umowa taka często jest zawierana w chwili, kiedy strony stosunku pracy potrzebują ograniczyć czas trwania, ale w chwili zawarcia umowy, nie są w stanie określić jego obowiązywania, czyli tak jak już wcześniej było wspomniane przy pracach sezonowych lub dorywczych. 

 

Umowa na czas wykonywania określonej pracy zasadniczo nie podlega wypowiedzeniu.

 

2014-04-22 09:35

Podczas trwania stosunku pracy mogą zdarzyć się różnego rodzaju sytuacje powodujące dłuższą nieobecność pracownika, np.: 

  • urlop macierzyński 

  • długa choroba 

  • urlop bezpłatny 

  • urlop wychowawczy 

Podczas tej nieobecności pracodawca musi zapewnić właściwy tok pracy w zakładzie, aby zapewnić ciągłość. W tym celu może zatrudnić innego pracownika na podstawie tzw. umowy na zastępstwo. 

Umowa o pracę na zastępstwo 

Jest to umowa o pracę na czas określony, w której pracownik zobowiązuje się świadczyć określona pracę pod kierownictwem pracodawcy, a pracodawca do wypłaty wynagrodzenia.  

 

2014-04-16 18:06

Umowa o pracę na okres próbny to zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy.  

Okres próbny nie może przekraczać 3 miesięcy. Rozpoczyna się on w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeśli nie został sprecyzowany, to w dniu zawarcia umowy. 

                                                               Umowa na okres próbny

Jest jedną z umów terminowych, jednak różni się od nich szczególnym przeznaczeniem. Ma ona bowiem na celu sprawdzenie umiejętności oraz kompetencji pracownika. Jest także zawierana w celu zapoznania pracownika z warunkami panującymi w określonym zakładzie pracy. Zatrudnienie na podstawie umowy na okres próbny nie jest konieczne, jednak w praktyce jest ono często stosowane.  

Umowa ta zostaje rozwiązana wraz z upływem czasu, na który została zawarta, jeśli wcześniej nie uległa rozwiązaniu czy wypowiedzeniu.  

Okres wypowiedzenia umowy wynosi: 

  • 3 dni robocze, gdy okres próbny nie przekracza dwóch tygodni 

  • tydzień, jeżeli okres próbny przekracza dwa tygodnie 

  • 2 tygodnie, kiedy okres próbny wynosi trzy miesiące

<< 1 | 2 | 3 >>