Urlop wychowawczy

2014-06-25 10:41

Urlop wychowawczyTo czas, w którym pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy, gdyż zajmuje się osobistą opieką nad dzieckiem. Urlop mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie dziecka, jeśli okres ich zatrudnienia trwa co najmniej sześć miesięcy. 

 

Prawo do urlopu mają zarówno kobiety jak i mężczyźni, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Zasada jest jedynie taka, że oboje rodziców lub opiekunów nie może korzystać z niego w jednakowym czasie (w odniesieniu do tego samego dziecka). Kodeks pracy przewiduje taką możliwość tylko w wymiarze 3 miesięcy, w dowolnym czasie trwania urlopu.  

 

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego pracownikowi. Istnieją jeszcze inne przepisy dotyczące tego urlopu. M. in. pracodawca nie ma prawa rozwiązać ani wypowiedzieć umowy pracownikowi (od momentu złożenia wniosku do zakończenia urlopu). Dodatkowo musi przyjąć pracownika na to samo stanowisko, które zajmował przed pójściem na urlopWypłacane wynagrodzenie nie może być niższe niż przed urlopem.  

 

Istnieją dwie możliwości, w których pracodawca może wezwać osobę przebywającą na urlopie wychowawczym do stawiennictwa w pracy: 

  • jeśli przestała ona sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem 

  • jeśli pracodawca wie, że oboje rodziców korzysta z tego urlopu w tym samym czasie.