Co się ceni na rynku pracy?

2014-07-08 15:10

dobry pracownikObecnie w Polsce nie tak łatwo jest znaleźć pracę. Mamy do czynienia z wysokim bezrobociem. Niektórzy mogą zastanawiać się, co jeszcze zrobić, czego się nauczyć, jaki kierunek studiów jeszcze podjąć aby znaleźć zatrudnienie i to nie za marne grosze? No więc pracodawcy z pewnością szukając dobrego pracownika zwracają uwagę też na inne kwestie oprócz wykształcenia. Jakich więc umiejętności i cech szukają najczęściej u swoich przyszłych pracowników? Zaliczamy do nich między innymi umiejętność: 

 

  • Zarządzania zmianą. Jeśli pojawi się jakaś trudność, przeszkoda- trzeba umiejętnie nią pokierować, wykorzystać nowe możliwości i potencjał. Na rynku nie zawsze jest taka sama sytuacja. Mamy do czynienia z wieloma zmianami i trzeba o tym pamiętać. Oczywiście nie da się przewidzieć sytuacji i być przygotowanym do wszystkiego. Chodzi o to, że gdy pojawia się problem nie można się poddawać, ale próbować go ominąć w każdy możliwy sposób.  

 
  • Niekonwencjonalnego myślenia. Oczywiście pomysłowość to bardzo ceniona cecha. Obecnie funkcjonuje ogrom firm na rynku. Konkurencja więc jest zapewniona, dlatego nowe, oryginalne pomysły bardzo się przydają. I z pewnością mogą być kluczem do sukcesu.  

 
  • Efektywnej komunikacji. Komunikacja w zespole, w grupie gdzie występują kierownicy i pracownicy musi przebiegać sprawnie, aby praca przynosiła efekty. Dlatego powinniśmy umieć wyrazić swoje zdanie i oczekiwania wobec innych oraz nie zapominać, że sukces firmy zależy głównie od pracowników, więc przydałaby się miła atmosfera.  

 
  • Korzystania z technologii. Dobry pracownik obserwuje zmiany zachodzące na rynku technologii i umie z nich umiejętnie korzystać. Nowe technologie i innowacje dają szansę na wyprzedzenie konkurencji i oczywiście rozwój jednostki gospodarczej.  

 
  • Zarządzania globalnego. Przedsiębiorstwa często prowadzą działalność nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Współpraca z zagranicznymi kontrahentami jest bardzo ważna. Stąd pracodawcy mogą potrzebować osób posiadających wiedzę o rynku zagranicznym. Nie chodzi jedynie o znajomość języka obcego, ale też o wiedzę na temat konkurencji zagranicznej i rynkowych tendencji.